Ohjelmistossa nyt

 
BUNKKERI story cover

BUNKKERI 16.5.-19.6.2025

Hanki lippusi maailmanloppuun jo tänään, sillä kohta räjähtää!

BUNKKERI on Turun ylioppilasteatterin ja visuaaliseen teatteriin erikoistuneen Kosmos Collectiven yhteistuotanto. Äkkiväärä satiiri kapitalismista, rahasta ja kulutusyhteiskunnasta saa ensi-iltansa 16.5. Turun ylioppilasteatterilla. Astu sisään bunkkeriin, jonne maailman rikkaimmat kapitalistit Sota, Nälkä, Rutto ja Kuolema sulkeutuvat suojaan itse käynnistämältään maailmanlopulta. Geigermittarit särisevät jo innokkaina!

Liput nyt myynnissä. [Lue lisää...]
Lippukauppaan
 
kielletty hedelmä Liedon vanhalinnassa neliö

Kielletyn hedelmän maku kirpaisee TYT:n kesässä

Rellu, reva, röllö, reikä… Rakkaalla (ja vihatulla) elimellä on monta nimeä. Mutta miksi ihmeessä ihmiskunnalla on niin tavattoman vaikea suhde “siihen” ja “sen” kantajiin? Vastauksia näihin kysymyksiin saadaan kesällä Liedon Vanhalinnassa, kun TYT:n kesäproduktio Kielletty hedelmä saapuu lavalle 18.6.-8.8.

Kielletty hedelmä on musiikkia ja nukketeatteria tursuava hullutteleva esitys vulvasta ja sen kulttuurihistoriasta. Esitys perustuu ruotsalaisen sarjakuvataiteilijan Liv Strömquistin kansainvälisesti ylistettyyn sarjakuvaan Kielletty hedelmä, jonka on suomeksi julkaissut Sammakko. Teoksen ohjaa ja dramatisoi Nuppu Ervasti. Musiikin sävellyksestä ja sovituksesta vastaa Antti Ainola. [Lue lisää...]
Lippukauppaan
 
 

Teatterisihteerin päivystysajat


Teatterisihteeri tavattavissa teatterilla,
osoitteessa Nunnankatu 4



Päivystys viikolla 22:

Ke 4.6. klo 10-15
Pe 6.6. klo 10-16

040 823 4791
Yhteydenotot puhelimitse vain päivystysaikoina.
info@turunylioppilasteatteri.fi